Do pobrania

Aktualności

Hotel Marriott w Warszawie - wycieraczki systemowe

21 maja 2019 godz. 20:09

Hotel Marriott w Warszawie - wycieraczki systemowe

Hotel Marriott wpisał się na trwałe w panoramę centrum Warszawy – mieliśmy niebywałą okazję uczestniczyć w pracach nad jego rewitalizacją.

Trochę historii

Symbol kapitalistycznej Polski, choć jego budowa zaczęła się jeszcze w 1977 r. Budynek, w którym mieści się hotel Marriott (obecna nazwa budynku to Centrum LIM), powstał jako jedna z dwóch wież tzw. centrum zachodniego. Drugą jest Oxford Tower, do dziś nazywany biurowcem Elektrimu. Początkowo planowano, że będzie to siedziba Linii Lotniczych LOT, ich hotelu oraz terminalu, z którego pasażerowie dojeżdżaliby wprost na Okęcie. Inwestycja przeciągała się, a w 1981 r. stanęła na dobre, bo załamała się gospodarka. Prace wznowiono w 1987 r. W listopadzie 1988 roku do Warszawy przyleciało 80 pracowników budowlanych z Tajlandii. Pracowali także Jugosłowianie, którzy byli świetni w tapetowaniu ścian. Ponoć byli tak wysocy, że zwykle naklejali tapetę bez pomocy drabiny. W uroczystości otwarcia wzięło udział 2000 osób, m.in. ambasador USA, prezydent Warszawy i wiceprezes sieci Marriott. Był to 500. hotel tej marki na świecie i najnowocześniejszy jak na tamte czasy hotel w stolicy i w Polsce.

 Ciekawostki

W 1999 r. bez asekuracji i bez zgody dyrekcji wspiął się na niego Alain Robert, słynny „człowiek-pająk”. Trzy lata później Felix Baumgartner wykonał skok ze spadochronem tzw. BASE jumping (od angielskich słów building (budynek), antenna (antena), span (przęsło) i Earth (Ziemia)