Do pobrania

Blog - publikacje i poradniki

Maty podłogowe - funkcjonalność do potęgi czwartej

23 stycznia 2017 godz. 15:34

Maty podłogowe - funkcjonalność do potęgi czwartej

Maty podłogowe nie są tylko kolejnymi gadżetami, które zostały obliczone na wywołanie efektu wow!. To przede wszystkim narzędzia mające ogrywać konkretne role. W dzisiejszym artykule przyjrzymy się, jakie cztery podstawowe funkcje mogą pełnić maty podłogowe.

Coraz więcej firm i osób prywatnych decyduje się zainwestować w maty podłogowe. Rosnący trend każe zastanowić się, co stoi za popularnością tego rozwiązania? Po chwili namysłu odpowiedź wydaje się nader oczywista. Jak każda inna inwestycja, maty podłogowe mają na celu korzyści odroczone w czasie. Ich zastosowanie pozwoli uniknąć potencjalnych strat (a nawet zyskać), o czym najlepiej przekonajcie się Państwo czytając dalszą część artykułu.

Zasadniczo, matom podłogowym można przypisać cztery główne funkcje, które pozwolą zdiagnozować korzyści z ich stosowania.

Pierwszą i najbardziej powszechną zarazem jest funkcja prewencyjna. Ochronne maty podłogowe stosuje się pod fotele, pufy i krzesła, które swoimi nogami lub kółkami mogą zarysować podłogę. Porysowane panele, parkiet, pocięte dywany, a nawet uszkodzone kafelki to wymierna strata, przed którą z powodzeniem chroni właśnie mata podłogowa. Produkty tego typu są bardzo wytrzymałe, odporne na ścierane, sztywne. Ponadto mają właściwości antypoślizgowe, co znacznie ułatwia korzystanie z nich w wielu codziennych sytuacjach. Co nie mniej ważne, na rynku można kupić ochronne maty transparentne, które nie zakłócają kompozycji podłogi, która oprócz tego, że będzie trwała, powinna także prezentować się estetycznie.

Drugi rodzaj mat podłogowych został zaprojektowany z myślą o laboratoriach, szpitalach, gabinetach medycznych, masarniach i zakładach przetwórstwa spożywczego. Z pewnością niektórzy z czytelników zdołali się już domyślić, że chodzi o maty dezynfekcyjne, które umożliwiają utrzymanie czystości i odpowiednich warunków sanitarnych niezbędnych do wykonania niektórych pracy czy zabiegów. Są one także jednym z gwarantów zdrowia dla personelu. Zaniedbania w przestrzeganiu norm higieny możliwych do utrzymania dzięki stosowaniu mat dezynfekującym mogłoby wiązać się z poważnymi konsekwencjami, nie tylko finansowymi.

Równie nieprzyjemne następstwa w dłuższej perspektywie czasu mogą mieć dla pracowników długie godziny spędzane na stojąco. Ta postawa może obciążać nasze stawy, kręgosłup, powodować bóle głowy. W pierwszej kolejności cierpią oczywiście stopy i nogi, na których opiera się cały ciężar ciała w tej pozycji. Trudno jednak wyobrazić sobie niektóre profesje w pozycji innej niż stojąca. Czy jest zatem jakieś wyjście z tej patowej sytuacji? Owszem. W sukurs zmęczonym staniem pracownikom i zmęczonym utyskiwaniem pracodawcom przychodzą podłogowe maty antyzmęczeniowe. Specjalna struktura maty antyzmęczeniowej pobudza krążenie w kończynach dolnych, przez co stymuluje lepsze dotlenienie stóp i mięśni nóg przynosząc ulgę osobom pracującym na stojąco. Zdrowie to oczywiście podstawowa zaleta ich użytkowania. Jednak do pełni obrazu nie możemy zapominać również o kwestii motywacji i efektywności zatrudnionych, czyli parametrach istotnych z punktu widzenia pracodawcy.

Równie ważną funkcję z punktu widzenia biznesu będą pełnić maty reklamowe. Intrygujący komunikat, nietuzinkowa ekspozycja swojego logo lub polecanego produktu na podłodze wciąż są stosunkowo alternatywnym narzędziem marketingu. To sprawia, że maty reklamowe przyciągają zmysły klientów będąc skutecznym nośnikiem reklamy. Umiejętne wkomponowanie mat reklamowych w salon sprzedaży może także podnieść jego walory stylistyczne i nadać mu dodatkowego wymiaru. Mata jako reklama jest więc inwestycją samą w sobie, która jest obliczona na zwiększenie zainteresowania kupujących i podniesienie współczynników sprzedaży.

 

Jak pokazują cztery powyższe przykłady różnych typów mat podłogowych, za tego typu rozwiązaniami stoją twarde, mierzalne argumenty, które można osiągnąć z korzyścią dla swoich pracowników i domowników.   

 

  << Wróć do spisu artykułów